Čerstvá historie

14. 3. 2015, Třešť
Budulínek a Červená Karkulka: Získali jsme ocenění!
Na festivalu Třešťské Divadelní Jaro 2015 jsme získali ocenění za hudební nastudování inscenace „Budulínek a Červená Karkulka“ v režii Vítka Špinky. Máme radost a pěkně děkujeme!
Hudbu Jaroslava Uhlíře pro naše potřeby upravil nymburský skladatel a dlouhodobý spolupracovník DS Hálek, Jiří Beneš, pěvecké party nazpívali členové našeho souboru.

16. 11. 2010 Dívčí válka
V předposledním měsíci roku 2010 jsme uvedli několikátou repríza známé komedie F. R. Čecha o naší slovanské minulosti Dívčí válka. Tato hra je úspěšná již od svého prvního nastudování v produkci Hálkova městského divadla z března 2008, tak i po obnovené premiéře z prosince 2009 v nastudování DS Hálek.

14. 10. 2010 Jak ulovit knížete
V rámci oslav 150. výročí založení souboru se objevilo i představení, které nastudovali naši kolegové z nymburského Divadla hudby.
Napsali o nás:
Divadlo hudby Nymburk v rámci oslav 150 let činnosti DS Hálek nastudovalo hru od ruského prozaika Fjodora Dostojevského.
Tato hra je režijním debutem Jiřího Vetešníka, který působí v Divadle hudby, což je sdružení mladých amatérských herců. Divadlo hudby má za sebou již několik divadelních představení a muzikálů. Hra Jak ulovit knížete je zatím posledním počinem mladých herců.
"Z řad diváků jsem fandila mojí ségře Monice, která svou roli zvládla výborně, ráda jsem se zasmála a velkým oživením pro mě byla role Jirky Vetešníka. Rozesmával celé divadlo," přiznala sestra jedné z hereček Veronika. Dalším příjemným zážitkem se stala postava Aleše Misaře, který svou rolí celý příběh uzavírá.
Závěrečný potlesk vrátil mladé herce třikrát zpátky na prkna, která znamenají svět. Tak se naplnila slova Radima Keitha, který před začátkem vyslovil, aby se nám "Kníže" líbil.

23. 9. 2010 Divadelníci z Hálku a sbor Hlahol slavili ve velkém 150. výročí
Významnou událostí byl slavnostní večer v Hálkově divadle. U příležitosti kulatého výročí se v divadle setkali současní i bývalí členové souboru. Ten samý den odpoledne byla v přízemí nymburské radnice zahájena výstava o historii souboru.
Napsali o nás:
Úterní večer patřil důstojným oslavám divadelního spolku Hálek a smíšeného pěveckého sboru Hlahol. Oba soubory mají už od začátku ve svém křestním listu stejný rok narození, a to 1860. Všechno se tedy na slavnostním galavečeru v nymburském Hálkově divadle točilo kolem kulatého výročí 150 let od založení obou souborů. Režisér, dramatik a herec Adolf Toman převzal na pódiu ocenění Nymburský lev 2. třídy.
Dramatický odbor závodní rady ROH
Vzpomínání na léta minulá nebylo uplakané, ale laskavé a mělo vyloudit u diváků úsměv. Záměr moderátora hálkovských vstupů Vítka Špinky se podařil. Na pozadí pódia se na plátno promítala historie spolku doplněná fotografiemi. "V roce 1936 bylo otevřeno Hálkovo divadlo představením Lucerna Aloise Jiráska. Jedinkrát Hálkovci nedohráli svou hru v roce 1944 z důvodu hlášení náletu," připomněl Špinka vybraná data. Jak si s námi novodobá historie zahrávala v době po roce 1948, naznačuje okamžitě tehdejší název souboru, v němž jméno Vítězslava Hálka nenajdete. "Jeho název zněl Dramatický odbor závodní rady ROH dílen ČSD v Nymburce," přeříkal celý pro dnešní generaci nesmyslný název Špinka.
Dvacet repríz Nymburské rychty
Špinka si zval na jeviště několik osobností, které působily a některé ještě působí v Hálku. Jedním z nich byl i herec a režisér Miroslav Fišer. Ten komentoval fotogalerii z her, kde sám hrál. "Na toto dílo strašně rád vzpomínám, hra se jmenovala Nymburská rychta a já jsem představoval syna rychtáře. Hráli jsme ji jedenadvacektrát téměř vždy před zaplněným divadlem. Spolupracovali jsme i s Národním divadlem, odkud jsme si zapůjčili zbroj a také s Českou televizí, která nás oblékla do kostýmů," vzpomínal Fišer, který vystupoval ještě například v Dětech Slovače, Matce, Noci na Karlštejně, či Lucerně. Tady zářili jako hosté i známí herci Radovan Lukavský a Petr Štěpánek.
Historické setkání Berušek
Veselým a hravým bodem programu se stalo setkání Berušek, tedy postav z pohádky Ferda Mravenec z pera Jiřího Tepera. Ten měl za úkol seřadit Berušky podle toho, jak hrály po sobě. "Pohádku jsem napsal v roce 1979 a některé inscenace jsem neviděl. Vím ale, že první Berušku hrála Dana Lorenzová - Vaníčková a poslední Katka Šonská," pousmál se Teper, který v premiéře představoval postavu Brouka Pytlíka. Na jeviště byl přizván i vůbec první Ferda Mravenec, kterého ztvárnil Čestmír Řízek. V těchto místech galavečer gradoval.
cena pro Horčice
Dojemným okamžikem se stalo předání ocenění Ladislavu Horčicovi, dlouholetému ochotníkovi Hálku. Tomu donesli květiny do třetí řady, kde seděl. Několikrát se vzpomnělo na duši divadla Honzu Krupičku, který prý pro nymburské divadlo dýchal a zároveň v něm i bydlel. "Měl služební byt tam, kde je dnes vchod do šatny. Vyráběl scény," zavzpomínal Mirek Fišer. Nemohlo se zapomenout ani na skvělého režiséra Jana Paulů.
Nadýchl jsem se u zadku prasete. Musel jsem si dát panáka!
Dlouholetý ochotník divadelního spolku Hálek Ivan Müller byl posledním hostem galavečera k 150. výročí od vzniku. A také nejvtipnějším. Vyprávěl příhodu, jak v představení Nebe na Zemi hrálo i živé prase. "Půjčili nám ho z JZD v Kostomlatech. Místní pastevec Zdeněk Kopeček ho přes týden živil a v den vystoupení mu nedával nic. Když ho ale osvětlovači nasvítili, vzedmul se seleti zadek. Najednou slyším během hry: "Nočník, dej mu nočník!" Přiběhl jsem tedy s nočníkem a pašík vykonával na pódiu potřebu. Měl to tuhé a jezeďáci z Kostomlat se mohli potrhat smíchy. Když jsem si myslel, že je hotovo, poodešel jsem. Jenže to začalo nařídko. Já se v tu chvíli v místech zadku nadechl a myslel jsem, že omdlím. Byl jsem bledej jak křída. Dostal jsem panáka a pak ještě jednoho. Jenže m i pak z toho alkoholu úplně zdřevěněl jazyk a to je kumšt dobrat se zdárně přestávky," vyprávěl jedním dechem Müller.

30. 5. 2010 Nymburk opět přivítal Elišku Přemyslovnu po 700 letech
Napsali o nás:
Královna připlula v bohatém doprovodu po Labi k hradbám, kde ji přivítali doboví i současní poddaní. Ti z ní nespustili zrak, když na koni projela branami města, až při programu s rytířskými souboji. Je tomu již sedmset let, co královské město Nymburk navštívila Eliška Přemyslovna. Tuto historickou událost se rozhodli připomenout ochotníci z Hálkova divadla pod záštitou města.
Toto neobvyklé historické představení přilákalo v sobotu pod městské hradby desítky lidí, kteří mohli vidět dobové oblečení, rytířské souboje a hlavně se mohli podívat: "Jak to tenkrát vlastně bylo." Rekonstrukci návštěvy přálo také počasí, které s sebou z minulosti Eliška třeba přivezla. Pořadatelé děkují všem zúčastněným a hlavně publiku, které se sešlo v hojném počtu a bez kterého by tato akce ztrácela význam.

7. 4. 2010 Slavnosti sněženek
Premiéra představení v rámci oslav 150. výročí založení Divadelního souboru Hálek Nymburk. Spisovatel Bohumil Hrabal je s Nymburkem velmi úzce zpět, proto jsme se rozhodli k adaptaci jeho povídkové knihy Slavnosti sněženek, která je známá díky filmovému zpracování režiséra J. Menzela. Nebudeme v žádném případě tvrdit, že jsme se tímto filmem nenechali inspirovat.
Napsali o nás:
Se šípkovou nebo se zelím, znělo nymburským divadlem
Kouzelné postavičky z povídkové knížky Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek a stejnojmenného filmu Jiřího Menzla ožily v Hálkově městském divadle. U příležitosti 150. výročí založení Divadelního spolku Hálek uvedli inscenaci z lesního městečka v Kersku nymburští ochotníci. Divákům nabídli půvabné fresky žánrových příběhů lidí a lidiček. Na jevišti se objevil pan Franc s rodinou, pan Leli se svým královstvím, hostinský a jeho manželka z Hájenky a další známé figury. Nelze opomenout nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ostatně právě přetahování nebohého kňoura vzbudilo díky neplánovaně vytržené nožce upřímné veselý. Podobně jako v předloze, tak i na jevišti se snoubila poetika s realistickým tvarem, nadsázka s humorem, veselé události s těmi smutnějšími. "Považuji za nevýhodu pustit se do dramatizace díla, které již bylo převedeno do filmové podoby. Ovšem obliba autora jeho díla u mě zvítězila nad počáteční nejistotou. Dovolil jsem si připsat i postavu Bohumila Hrabala, který občas s nadhledem vstupuje do děje," uvedl režisér Vít Špinka.
Reprízy:
duben 2010 - Nymburk
květen 2010 - Nymburk, 2x školní představení
květen 2010 - Kersko, festival Hrabalovo Kersko
červen 2010 - Radouň, 2x představení v rámci letního divadla
červen 2010 - Rožďalovice, den otevřených dveří na zámku
červenec 2010 - Kersko, restaurace Hájenka
září 2010 - Kosmonosy, zámecká zahrada, letní slavnosti

_______________________________________________________________________________